Taken from the main scenario at Lasalle forums

Current situation: 16 October 1813

map

Allies attack north towards the French re-enforcements on the Partha River, French consolidate south at the Pleisse River.

Battles

Battles

Battle of Wahren(Leipzig)

Russian Corps of Langeron and Sacken and Prussian 1st Korps vs. French 6th, 9th, Observation and 3rd Cavalry Corps

Mike vs. Tod (28mm)

Unit
Base Units
Attachments Permitted
Allies Russian or Prussian Line Russian Line, Jaeger,Hussar, Dragoon and Cossacks,Prussian Line, Elite ,Light Cavalry
French French Line, Light Line, Light, Light Cavalry, Confederation Light Cavalry, Polish Line, Confederation Line, Light Cavalry, Dragoons

Battle of Neuschonfeld(Galgenburg)

Austrian 4th Corps, Russian 2nd Cav and Cossacks vs. French 3rd and 4th Corps

Duncan vs. Jean (15mm)

Unit
Base Units
Attachments Permitted
Allies Austrian Avante Garde, Line Austrian Line, Grenz, Cuirassier, Light Cavalry, Russian Cuirassiers, Cossacks, Guard Heavy Cavalry
French French Line, Light Line, Light,Italian Infantry, Dragoon, Italian Light Cavalry, Confederation Light Cavalry,Confederation Dragoons

Battle of Reudnitz(Galgenburg)

Russian Corps of Witttengenstein and 1st Cavalry and Prussian 2nd Korps vs. French 11th and 1st Cavalry Corps

George vs. Brian (15mm)

Unit
Base Units
Attachments Permitted
Allies Russian and Prussian Line Russian Line, Jager, Cossack,Cuirassiers, Guard Heavy Cavalry, Prussian Guard cavalry, Line, Landwehr, Light Cavalry, Landwehr Cavalry, Cuirassiers
French French Line, Light Line, Light, Light Cavalry, Confederation Light Cavalry, Confederation Elites, Italian Light Cavalry,Cuirassiers, Saxon Cuirassiers

Battle of Windischleuba(Der Raths Holz)

Russian Guard, 3rd Austrian vs. French 2nd, 8th, 3rd cavalry and 5th cavalry corps

Ben vs. Jeff

Unit
Base Units
Attachments Permitted
Allies Austrian Avante Garde, Line, Russian Grenadier Austrian Line, Grenz, Russian Guard, Prussian Guard
French French Line, Light, Polish French Line, Light, Light Cavalry, All Polish

Battle of Frohburg(Der Raths Holz)

Austrian 2nd and Grenadier vs. French 5th, 4th cavalry, 1st Young Guard, 2nd Young Guard, Old Guard and Guard Cavalry

Serge vs. Nick (28mm)

Unit
Base Units
Attachments Permitted
Allies Austrian Avante Garde, Line, Grenadier Austrian Line, Grenz, Dragoon, Landwehr, Grenadier
French French Line, Guard French Line, Light, Light Cavalry, Polish Light Cavalry,Guard Infantry, Guard cavalry

Strengths

French

Unit
Strength
Attachments Permitted Start
Guard Cavalry - Nansouty (Infantry from Guards list)
44
Any Guard Cavalry Der Harth
Imperial Guard (Infantry from Guards list)
42
Guard Infantry Der Harth
1st Young Guard (Infantry from Guards list) - Oudinot
39
Guard Infantry Der Harth
2nd Young Guard (Infantry from Guards list) - Mortier
40
Guard Infantry Der Harth
2nd Corps - Victor
35
Line, Light Goselbach
3rd Corps - Souham
45
Line, Light, Light Cavalry, Dragoon, Confederation Dragoons Partha River
4th Corps - Bertrand
14
Line, Light,Italian Infantry, Dragoon, Italian Light Cavalry, Confederation Light Cavalry Partha River
5th Corps - Lauriston
21
Line, Light, Light Cavalry Goselbach
6th Corps - Marmont
53
Line, Light, Light Cavalry, Confederation Light Cavalry Birkholz
8th Corps - Poniatowski
25
All Polish Der Raths Hotz
9th Corps - Augereau
26
Line, Light Leipzig
11th Corps - Macdonald
51
Line, Light, Light Cavalry, Confederation Light Cavalry, Confederation Elites Partha River
Leipzig Observation Corps - Arrighi
31
Polish Line, Confederation Line, Leipzig
1 Cavalry Corps - Latour-Maumberg
33
Light Cavalry, Italian Light Cavalry,Cuirassiers, Saxon Cuirassiers Goselbach
2nd Cavalry Corps - Sebastini
24
Light Cavalry, Cuirassiers, Caribiners Tauscha
3rd Cavalry Corps - Arrighi
22
Light Cavalry, Dragoons Birkholz
4th cavalry Corps - Kellerman
15
Polish Light Cavalry Goselbach
5th Cavalry Corps - Pajol
15
Light Cavalry,Dragoons Pleisse River

Allied Army of Bohemia

Unit
Strength
Base divisions Attachments Permitted Start
Wittgenstein
22
Russian Line Russian Line, Jager, Cossack Wildsbusch
1st cavalry Pahlen III
37
- Cuirassiers, Russian Guard Heavy Cavalry, Prussian Guard cavalry Wildsbusch
2nd cavalry - Galitzin
3
- Cuirassiers, Russian Guard Heavy Cavalry Goselbach
Cossacks - Platov
9
- Cossacks Goselbach
2nd Corps - Meerveldt
39
Austrian Avante Garde, Line Austrian Line, Grenz, Dragoon, Landwehr Der Harth
3rd Corps - Gyulai
52
Austrian Avante Garde, Line Austrian Line, Grenz Elster
4th Corps - Kleinau
37
Austrian Avante Garde, Line Austrian Line, Grenz, Cuirassier, Light Cavalry Goselbach
Grenadier Corps - Hessen-Homburg
66
Austrian Grenadier, Line Austrian Grenadier, Line Der Harth
2nd Prussian Corps - Kleist
72
Prussian Line Line, Landwehr, Light Cavalry, Landwehr Cavalry, Cuirassiers Goselbach
Russo - Prussian Guard and Reserve - Konstantin
98
Russian Grenadier Russian Guard, Prussian Guard Elster

Allied Army of Silesia

Unit
Strength
Base divisions Attachments Permitted Start
Russian Army Corps - Langeron
75
Russian Line Russian Line, Jaeger, Dragoon and Cossacks Birkholz
Russian Army Corps - Sacken
41
Russian Line Russian Line, Jaeger,Hussar, Dragoon and Cossacks Birkholz
1 Prussian Corps - Yorck
65
Prussian Prussian Line, Elite ,Light Cavalry Birkholz

Oct 15 battles

Oct 14 battles

Oct 15 results

Battle of Hirchstein

Wittengenstein + 1st cavalry vs. French 3rd and 4th Corps

Draw, French retire to Galgenburg and allow the Russians to take the Parthe River

s